ÖKSÜRÜK OTUNUN FAYDALARI VE KULLANIM ŞEKİLLERİ

Reklam
ÖKSÜRÜK OTUNUN FAYDALARI :
* Balgam söktürücü ve dağıtıcı özellikleğiyle bronşit, gırtlak ve ağız boşluğu nezlesi, bronşiyal astım ve zatülcenpte ve hatta başlangıç dönemindeki akciğer tüberkülozunda büyük bir başarıyla kullanabiliriz.
* Uzun süreli öksürüklerde, ve ıztırap verici ses kısıklıklarında, gün boyunca sık sık, balla tatlandırılmış öksürükotu çayı içilmelidir.
* Daha sonraları, Mayıs'ta, üstleri yeşil ve altları gümüş rengindeki keçeli yaprakları çıkmaya başladığında, C vitamini içerdikleri için, onları çorbalarda, maydanoz yerine ve ilkbahar salatalarında kullanabiliriz.
* Daha sonra, yapraklar çiçeklerden daha çok etkili madde içermeye başladığında, ayrıca da çiçek-yaprak harmanı yapmak için onları toplarız.
* Yıkanıp lapa haline getirilen yapraklar göğüs üstüne yatırıldığında, her tür akciğer hastalıklarında, yılancıkta, morararak şişmiş doku yaralanmalarında bile yardım eder. Bu lapa kompreslerinin etkisi şaşırtıcıdır .
* Öksürükotu kaynama suyuyla yapılan kompresler, yılancık çıbanlarında kullanılır.
* Öksürükotu çiçek veya yaprak buğusu, krizli ve boğucu soluk alma zorlukları ile birlikte görülen kronik bronşitlerde gün boyunca pek çok kere solunmalıdır.
* Çok kısa sürede büyük rahatlama görülecektir. Şişen ayaklarınıza sık sık, bitkinin kaynama suyuyla hazırlanan ayak banyoları yapınız.
Astım rahatsızlıklarında, sürekli bronşitlerde ve sigara zararlarında, ilkbaharda bitkinin taze sıkılmış özsuyundan bir tatlı kaşığı, bir tas et suyuna veya sıcak süte karıştırılarak alındığında, olağanüstü yardımlar sağlar. Filibit hastalığında, ezilmiş taze yapraklar krema ile karıştırılır ve elde edilen bu kütle, iltihaplı bölgeye sürüldükten sonra, bir bezle hafifçe bağlanır. Taze sıkılmış bitki özsuyu kulağa damlatıldığında, kulak ağrılarını geçirebilir.
ÇAY HAZIRLAMAK :  Dolu bir tatlı kaşığı ince kıyılmış çiçek (sonraları yaprak-çiçek karışımı), orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 4-5 dakika demlendikten sonra süzülür. Yukarıda tarif edilen şekilde içilir.
Lapa kompresi: Taze yapraklar, iyice kaynadıktan sonra merdane ile ezilir ve hasta bölgeye uygulanır. Sıcak kalması için, kompresin üstü iyice örtülmelidir.
BUĞU TEDAVİSİ : Bir yemek kaşığı dolusu çiçek yaprak haşlanır ve buğusu bir örtünün altında solunur. Gün boyunca yinelenmelidir. Ayak banyoları: Ikı avuç dolusu bitki yaprağı, yeteri kadar suda haşlanır ve demlenmesi için kısaca beklenir. Banyo süresi 20 dakikadır.
TAZE BİTKİDEN ELDE EDİLEN ÖZSU : Yıkanmış taze yapraklar, ince kıyılarak, nemli durumdayken mikserde sıktırılır.
ÖKSÜRÜKOTU ÇAYI :  Eğer balgam söktürücü bir öksürük çayı hazırlamak istiyorsanız, öksürükotu yapraklarını ve çiçeklerini, sığırkuyruğu çiçekleri, ciğerotu ve dar yapraklı sinirliot yaprakları ile, ince kıyılmış olarak, eşit oranda harmanlayınız. Bu karışımdan 1 tatlı kaşığı dolusu bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve 4-5 dakika demlendikten sonra süzülür. Bu çaydan günde 3 bardak, balla tatlandırılarak, sıcak sıcak ve yudumlanarak içilir.
ÖKSÜRÜK OTUYLA HAZIRLANABİLECEK ŞİFALI  ŞURUP :Öksürükotu yapraklarından hazırlayabileceğiniz bir şurup, akciğer rahatsızlıklarında ve bronşiyal nezlelerde kendini en iyi biçimde kanıtlar. Bir toprak kaba sırayla, bir sıra yaprak, bir sıra ham şeker kap dolana kadar döşenir. Kabın ağzı iki veya üç kat sağlam parşömen kağıdı ile örtülüp sıkıca bağlanır ve bahçenin ayak altı olmayan bir köşesine kazılan çukura koyulur. Üstüne bir tahta kapak koyulduktan sonra, hepsi toprakla örtülür. Bu durmda hiç değişmeyen sıcaklık, mayalanma olayını başlatır. 8 hafta sonra kap yerinden çıkarılarak, elde edilmiş olan şurup bir veya iki kere kaynatılır. Soğuduktan sonra, geniş boğazlı cam kaplara doldurulur. Bu şurup kış ve grip zamanları için en etkili koruyucunuz olacaktır. Kaşık ölçüsüyle kullanılır
Reklam

Uyarı: Bu yayındaki resim, makale ve video vs. Web'de bulunan çeşitli kaynaklardan alınmıştır. Telif hakkı tamamen kaynağa göre düzenledi. Bu konuda bir sorun varsa, buradan bizimle irtibata geçebilirsiniz.
İLGİLİ YAYINLAR
Disqus Yorumlar
© Copyright 2017 Bitki Rehberi-Şifalı Bitkiler - Tüm hakları saklıdır. - Düzenleme Blogger Eklentileri Destek Blogger