Damiana Otu ve Faydaları

Reklam
sinir sistemi, sindirim, kabızlık, uyarıcı
Damiana (Turnera Aphrodisiaca):
Damiana bir uyarıcı olarak kullanılmıştır. Baş dönmesi, denge kaybı, maya yerlileri de dahil olmak üzere Meksika'nın yerli halkları tarafından uyarıcı olarak yaprakları hem kadın hem de erkek için kullanılmıştır. Bunun yanında artan enerji, hafif laksatif (Müshil), astım, depresyon (sakinleştirici), Tonik (kuvvet verici), iktidarsızlık, adet sorunları ve idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır.
Damiana hoş kokulu kuru yaprakları üzerinde bulunduran küçük, soluk yeşil renkli bodur bir ağaçtır. Kama şeklinde yapraklara kokulu sarı çiçeklere sahiptir. Damiana yaprakları her zaman toplanabilir fakat en uygun zaman, çiçek açma zamanıdır. Toplanan yapraklar gölgede ve havalı bir yerde kurutulur. Porselen kaplarda muhafaza edilir veya taze olarak natürel ilaç yapımında kullanılır. Güneşli, güney Teksas da, Güney Kaliforniya, Meksika ve Orta Amerika'nın yamaçlarında yetişen bu bitkidir. Türkiye’nin Ege ve Akdeniz bölgelerinde çok rahat yetişebilir. Diğer bölgelerde ise saksılarda süs bitkisi olarak evde yetiştirilebilir. Damiana’nın bir tohumundan bir yılda yüzlerce tohumlar elde edilebilir ve toprağa düşen tohum hemen orada kök salarak büyümesine sebep olur.
Devamını Oku »
Reklam

Uyarı: Bu yayındaki resim, makale ve video vs. Web'de bulunan çeşitli kaynaklardan alınmıştır. Telif hakkı tamamen kaynağa göre düzenledi. Bu konuda bir sorun varsa, buradan bizimle irtibata geçebilirsiniz.
İLGİLİ YAYINLAR
Disqus Yorumlar
© Copyright 2017 Bitki Rehberi-Şifalı Bitkiler - Tüm hakları saklıdır. - Düzenleme Blogger Eklentileri Destek Blogger